Balkón, loggia alebo terasa, aký je v tom rozdiel?

Balkón, loggia alebo terasa, aký je v tom vlastne rozdiel?

Balkón, loggia alebo terasa, aký je v tom rozdiel?

Balkón, loggia a terasa, to všetko sú miesta, ktoré sú súčasťou bytov a zároveň miestami na oddych, niekedy aj skladom na bicykle a pod.. Viete ale, aký je rozdiel, ak povieme, že byt je vybavený vnútornou či vonkajšiou loggiou? Balkónom alebo terasou?

V tomto článku sa vám pokúsim priblížiť a ozrejmiť jednotlivé pojmy a tiež poukázať na to, ako zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti a robia bývanie komfortnejším.

Balkón

Balkón je typ externého priestoru, ktorý presahuje pôdorys bytu. Teda vo väčšine prípadov vyčnieva z bytového domu. Je ohraničený zábradlím, plastovým sklom alebo iným ochranným materiálom. Nie je nijako chránený pred zlým počasím alebo vetrom. Na druhej strane ideálne miesto počas teplých slnečných dní.

Štandardná veľkosť balkóna je od 1 m2 do 2,5 m2.

Loggia

Balkón, loggia alebo terasa, aký je v tom vlastne rozdiel?

Loggia (Lodžia) je typ externého priestoru, ktorý je súčasťou pôdorysu bytového domu a jeho bočné strany sú ohraničené múrmi. Loggia zvyčajne nevyčnieva z budovy. Rozlohou sú vačšie ako balkón a to je aj zároveň výhodou oproti balkónu. Zvyčajna rozloha loggie je 3 až 6 m2.

Ďalšiou výhodou sú bočné múry, vďaka čomu máte viac súkromia a taktiež vás múry ochránia pred vetrom a čiastočne aj daždom.

Ideálom je, ak sa zasklí aj predná strana loggie, v prípadoch kedy je byt orientovaný na parkovisko alebo cestu, to eliminuje neželaný prach a špinu.

Pod pojmom vnútorná loggia resp. umelo dobudovaná loggia, si skúsme predstaviť využitý priestor vo vnútri bytu (obývačka, spálňa), kde majiteľ postaví novú priečku a dobuduje balkónove dvere a okno.

Vnútorne loggie si majitelia vytváraju najmä v prípade, keď bytu chýba balkón. Vždy však pri vytváraní vnútornej loggie zvážte, či v miestnoti nebude chýbať dostatočné presvetlenie a či neprídete o funkciu danej izby resp. miestnosti.

Terasa

Balkón, loggia alebo terasa, aký je v tom vlastne rozdiel?

Pod terasou si predstavme veľký balkón ideálne so sedačkou, záhradným nábytkom, kvetmi, bylinkami, malým trávnikom, grilom a vedeli by sme pokračovať. Oproti balkónu či loggii majú neporovnateľné výhody, či už je to rozloha, súkromie alebo pohodlie. Terasy sa v poslednom čase objavujú na nových bytových projektoch hlavne kvôli komfortu, ktorí prinášajú pre budúcich majiteľov.

Rozmery terasy sa štandardne pohybujú medzi 8 – 30 m2, ale výnimkou nie su ani terasy o rozloha viac ako 50 m2.

Záver

Koniec koncov, či už máte vo svojom byte balkón, loggiu alebo terasu, je dôležité prispôsobiť si ju svojím predstavám a potrebám. Je to miesto, kde sa máte cítiť dobre a čerpať tam pozitívnu energiu. Nezabúdajte, aj tieto miesta sú predajným prvkom, ktoré vedia kupujúceho nadchnúť a prikloniť sa ku kúpe práve tej vašej nehnuteľnosti.

Z predajného hľadiska, sú v súčasnosti najviac vyhľadávané byty s terasami, nasledujú byty s loggiou a potom s balkónom. V prípade, že sa chýstáte vašu nehnuteľnosť predať, nezabudnite na Homestaging aj tejto časti bytu. Práve miesto na rannú kávu môže byť ten rozhodujúci prvok, prečo sa kupujúci rozhodnú pre tú vašu „terasú, loggiu, balkón“.