Ideálna veľkosť bytu či domu práve pre vás?

Ideálna veľkosť nehnuteľnosti

Ideálna veľkosť bytu či domu práve pre vás?

Aká by mala byť ideálna veľkosť bytu či domu v súlade s potrebami bývania? Pokúsme sa na to nájsť spoločne odpoveď jednoduchým prehľadom typu nehnuteľností.

V dnešnej urýchlenej dobe sa častokrát ľudia nepozastavujú nad tým, či to, začo platia, aj reálne potrebujú. Výnimkou nie sú ani nehnuteľnosti, ktoré sú častokrát zbytočne veľké alebo naopak nepostačujúce, aj keď samozrejme tu už do úvahy prichádza finančná situácia kupujúcich.

Existuje možno nejaká kalkulácia alebo zhodnotenie, ktoré zodpovie ľudom na otázku aká je ideálna veľkosť bytu či domu?  Ja si myslím, že určite áno. Poďme sa nato spoločne pozrieť.

Niekedy sa projektanti a architekti tak netrápili s návrhom bytu, respektíve domu ako možno dnes. Kedysi bytovú výmeru 80 metrov štvorcových, vie v súčasnosti bez problémov „skryť do vrecka“ dnešná výmera 60 metrov štvorcových. Prečo je tomu tak? S väčšou výmerou prichádzajú aj väčšie náklady a to presne sa s dnešnými modernými bytmi a domami deje, že sa navrhujú menšie a „užšie“, no efektívnejšie a úspornejšie.

Aká je teda ideálna alebo odporúčaná veľkosť nehnuteľnosti pri čo najracionálnejšom riešení?

BYTY

Ideálna veľkosť bytu

Študent – ak si študent, najlepšie je si nájsť nejakého „parťáka“, ktorý bude s tebou zdieľať byt v približnej výmere 45 metrov štvorcových (dve samostatné izby + sociálne vybavenie). Ak si študent s lepším príjmom, taktiež si tento byt vieš prispôsobiť len pre seba (obývačka, spálňa + sociálne vybavenie). Tento typ bytu by sa dal taktiež odporučiť nie len študentom, ale aj malým dvojčlenným rodinkám.

Menšia rodinka – trojčlenná alebo štvorčlenná rodina má najideálnejšie vybavenie pre byt vo výmere zhruba 75 metrov štvorcových, kde by sa nachádzala detská izba, obývačka, spálňa a sociálne vybavenie bytu.

Väčšia rodina – štvorčlenná až päťčlenná rodina, ktorá chce mať minimálne štyri izby, musí počítať s bytom vo výmere cirka 90 metrov štvorcových. Do tejto výmery sa vojde spálňa, dve detské izby, obývačka a sociálne vybavenie bývania.

Pri bytových jednotkách je bežné si danú nehnuteľnosť odkúpiť (ihneď z našetrených financií či formou úveru) alebo si ju prenajať. Pri domoch možnosť prenajímania na dlhé obdobie je veľmi zriedkavá. Poďme sa pozrieť nato, ako sa domy delia a ako si najlepšie vybrať.

DOMY

Bungalov a malé domy – závisí od vás, čo preferujete. Bungalovy majú hlavnú výhodu bezbariérovosť. Sú útulné, priestranné a postačujúce pre zhruba 2 až 4 ľudí. Malé domy sa samozrejme výmerou nelíšia od bungalovov, ale ťahajú sa do výšky, čo znamená schody a strata bezbariérovosti. Hlavnou výhodou je ale väčšie súkromie. Rozprávame sa zhruba o 3 až 5 ľuďoch na danú metráž do 100 metrov štvorcových obytnej plochy.

Stredné a veľké domy sa už rozprestierajú do výmery nad 100 metrov štvorcových. Keďže domy majú o dosť väčšiu výmeru ako byty, respektíve malé domy, s izbami a rozložením priestoru sa tu dá vyhrať už všelijako. Závisí buď od počtu ľudí žijúcich v danom dome alebo od požiadaviek kupujúceho.

Ďalej ešte rozlišujeme bytové domy (radová výstavba), vily a rezidencie. Tieto možnosti sú dostupné, avšak najmenej vyhľadávané. Najzávažnejším dôvodom u bytových domov je najčastejšie málo súkromia. U zvyšných dvoch sú to financie. Ak však, finančné ohraničenie kupujúci nemá, rezidencie a vily sú jednoznačne skvosty medzi nehnuteľnosťami, ktoré sú častokrát nadčasové, navrhnuté na mieru a podľa predstáv kupujúceho respektíve dopytu na realitnom trhu.

Nakoniec si ešte môžeme povedať, ktoré z daných spomenutých nehnuteľností sú najviac zaujímavé a najvyhľadávanejšie pre väčšinu kupujúcich na trhu?

Z bytov to bude určite nehnuteľnosť, na ktorej výmere až tak nezáleží, ale ako sme na začiatku spomínali, bude navrhnutá jednoducho, priestranne a hlavne efektívne. To znamená, čo najmenšia metráž s čo najväčším počtom izieb je pre väčšinu ideál.

Čo sa týka domov, ako ste si možno sami všimli, veľmi populárnymi sa v poslednej dobe stali bungalovy. Je tomu tak najmä preto, lebo sú ľahko udržiavateľné, pomerne nízko-nákladové a najväčším prínosom je bezbariérovosť.