Zariaďovanie interiéru – chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Zariaďovanie interiéru

Zariaďovanie interiéru – chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Určite ste si nie raz predstavovali svoj vysnívaný domov, zariadený presne podľa vašich predstáv. Či už preferujete čisté biele línie alebo renesančne zariadený interiér, v tomto článku vám ponúknem, ako si nepokaziť svoj cieľ, ba naopak, dosiahnuť presne to, po čom túžite pri zariaďovaní interiéru vášho bytu alebo domu.

Farebná ilúzia

Na začiatok, je veľmi doležité to, aké farby zvolíme v nehnuteľnosti, ktorú ideme zariaďovať. Je potrebné, aby sme si uvedomili, že tmavé farby síce posobia útulnejšie, avšak robia menšie priestory opticky ešte menšími. Veľmi podobný účinok majú aj veľké vzory. Preto sa do menších priestorov oplatí voliť svetlejšie varianty, teda bielu, béžovú, ale aj iné, napríklad pastelové farby. Takto vykúzlite aj z mála veľa. Ideálnym príkladom sú steny svetlých tónov v kombinácii s bielym stropom.

Je vaša izba príliš dlhá? Odporúčam natrieť najvzdialenejšiu stenu farbou s teplým, teda tmavším tónom, čím ju opticky priblížite. V opačnom prípade, viete opticky pretiahnuť izbu svetlým odtieňom alebo umiestnením zrkadiel. Ďalším variantom je zvýšenie stropu. Každý má rád, keď má nad sebou doslova dva metre naviac. To docielime studenými odtieňmi. Naopak, vysoký strop znížime teplou farbou.

Svetlo

Kvalitné bývanie netvorí len správny nábytok či farba stien, ale aj svetlo, na ktoré mnohí zabúdajú. Na relaxáciu a odpočinok je vhodnejšie teplejšie a tlmenejšie žlté svetlo, do miestností ako je napríklad pracovňa sa odporúča biele svetlo, ktoré podporí vašu koncentráciu.

Ľahko a vzdušne

Čo sa týka estetického riešenia, platí všeobecná zásada, že menej je viac. Je preto doležité si na začiatok určiť materiálové a farebné riešenie a držať sa ho. Nesnažiť sa kombinovať mnoho komponentov dohromady. Uveďme si príklad: niekto obdivuje masívne drevo a kamenné steny, táto kombinácia by mohla pôsobiť dosť chaoticky a nie príliš esteticky.

Samozrejme, ani príliš jednoliaté interiéry nie sú ideálne. Nehnuteľnosť by sa mala predovšetkým zhodovať s osobnosťou, ktorá v nej bude bývať. Na výber je množstvo štýlov, ako napríklad škandinávsky, industriálny, glamour, ale aj mnoho ďalších. Je už len na majiteľovi, aký si vyberie.

Vzdušnosť interiéru docielime aj tým, že vyberáme vstavaný nábytok, čím využijeme všetok možný priestor. Takisto aj pri nábytku platí, že je lepšie sa poobzerať po svetlých farbách a lesklých povrchoch. Prepúšťajú totiž svetlo, takže dodajú interiéru dojem otvoreného priestoru.

Bezpečnosť je prvoradá!

Častým trendom sú momentálne spotrebiče ako napríklad mikrovlnná rúra či trúba umiestnené vo výške očí. Tento trend ma korene už v devädesiatych rokoch. Kuchyňa má byť ale v prvom rade bezpečná, až potom praktická a krásna. Manipulovanie s horúcim pokrmom može byť veľmi nebezpečné, preto odporúčam, aby ste si tento variant zvážili.

Obľúbenou chybou u ľudí je aj výber celkom banálnej sprchovej hlavice. Pri voľbe tzv. tropického dažďa, je nutné pýtať sa na prietok, ktorý nesmie byť vačší ako štandard, tým by sme z nevedomosti mohli vytopiť byt.

Málokto si totiž uvedomuje, že také obľúbené rozmernejšie hlavice majú vačší prítok než je štandardný odpad umiestnený v podlahe. Tomu sa vieme vyhnúť buď zväčšením odpadu alebo redukciou na sprche.

A jedna rada na záver…

V prípade, že sa obávate akýchkoľvek komplikácií alebo si len nie ste istý svojim výberom, odporúčam voľbu dizajnéra, u ktorého sa môžete spoľahnúť, že bude váš interiér nie len esteticky vyzerať, ale aj prakticky slúžiť vašim dennodenným potrebám. A to, že si za dizajnérsku prácu draho zaplatíte, nie je vždy pravda. Práca síce nebude zadarmo, ale može sa vám dlhodobo vyplatiť.

Skúsený interiérový dizajnér totiž vidí priestor úplne odlišným pohľadom než klient, nakoľko ho neviaže k priestoru žiadna citová väzba, a preto si dokáže udržať triezvy nadhľad a posunúť vaše bývanie na úplne novú úroveň.

Cena 3D fotorealistickej vizualizácie sa pohybuje okolo 150-200 eur za miestnosť.